Close
Mustafa Kemal Mahallesi Dumlupınar Bulvarı, No:274 Mahall İş Merkezi C2 Blok Kat:9 No:58 Çankaya- Ankara / TR
Open: Her Gün 09:00 - 20:00
Medikal Manikür

Eller güneş ışınlarına, sıcaklığa-soğuğa, çarpmalara, sürtmelere, yıpranmalara en çok maruz kalan vücut bölgeleri olmalarının yanında, bakımları bir o kadar da ihmal edilen uzuvlarımızdır. Bundan dolayı özel bakıma gereksinim duyarlar. Ayrıca ellerde farklı teknikler kullanılması gereken cilt, tırnak, tırnak yatağı gibi özel bölgelerin olması özel uzmanlık gerektirmektedir. Yılların ve kötü kullanmanın getirdiği yıpranmayı düzeltmek oldukça zordur, bundan dolayı belirli aralıklar ile yapılan bakımlar eller için çok önemlidir.

El bakımı veya manikür işleminin bilimsel teknikler ve maksimum hijyenik, hatta steril koşullarda yapılmasına medikal el bakımı veya tıbbi manikür denilmektedir. Sertifikalı uzman tarafından özel ürünler ile yapılan tıbbi el bakımı nasırlaşmalar, keratinleşmeler gibi sorunları çözmektedir. Medikal el bakımı tırnakların doğru şekilde kesilmesini ve tırnak kenarlarının kesilmeden temizlenmesini içermektedir.

Yanlış yapılan manikür ve tırnak kesimleri, enfeksiyonlara, tırnak anatomisinin bozulmasına ve deformasyonlara yol açmaktadır. Tırnağın kütikül denen kısmının kesilmeden geriye doğru itilmesi ve kalan ufak parçaların özel teknik ve ekipman ile temizlenmesi sağlıklı ve güzel ellere sahip olma açısından geleceğe yapılan önemli bir yatırım olmaktadır.

 

Dermatolog Karaoğlu: “Medikal el-ayak bakımı, manikür ve pedikürden daha sağlıklı”

Selma Kara
KAYSERİ (İHA) – Memorial Kayseri Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Uzm. Dr. Sema Karaoğlu, kesme işlemi uygulanmadan yapılan medikal el ve ayak bakımının, manikür ve pedikürden daha sağlıklı olduğunu söyledi.

Medikal el-ayak bakımı işleminde, kesme işlemi uygulanmadığı için, kan yoluyla bulaşan başta Hepatit ve AIDS gibi hastalıkların bulaşması ihtimalinin ortadan kalktığını belirten Uzm. Dr. Karaoğlu, “Medikal el-ayak bakımında kesme işlemi uygulanmadığı için, gözümüzle göremediğimiz virüslerin kan yoluyla bulaşma ihtimali ortadan kalkıyor. Bu noktada en önemlisi kan yoluyla bulaşan Hepatit, AIDS gibi hastalıkların bulaşma riski. Sterilizasyonuna dikkat eden merkezlerde bunlar sorun değil ama sterilizeye dikkat etmeyen merkezlerde bunlar sorun olabilir” dedi.

Diyabet hastaları ve mantar rahatsızlığı yaşayanlar için
Medikal el-ayak bakımının, özellikle kilolu olup kişisel bakımını yapamayanlar, ayak bakımı yaptırmak isteyip de kuaföre gidemeyen erkekler ve makas kullanmadan el ve ayak bakımı yaptırmak isteyen sağlıklı bireyler tarafından tercih edilebileceğini dile getiren Uzm. Dr. Karaoğlu, “Bunun dışında diyabet hastaları ile el ya da ayak tırnaklarında mantar olan hastalarda el ve ayak bakımını çok önemsiyoruz. Ancak, bu tür hastalıklarda bakım yaparken hastaları mutlaka dermatologlar ve endokrinologlarla birlikte takip ediyoruz” diye konuştu.

Uzun vadede manikür ve pedikürden daha ekonomik
Medikal el ve ayak bakımının, manikür ve pediküre göre daha uzun süre kullanılabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Karaoğlu, “Makas kullanıldığında tırnak çevresindeki etler en az 1 hafta içerisinde uzar. Ancak bu şekildeki tırnak bakımında etler eskisi kadar uzamıyor ve kişi normal fizyolojiye dönüyor. İlk yaptırıldığında normal bir maniküre göre iki üç katı gibi bir fiyat çıkıyor. Ama daha sonra kişi normal fizyolojiye döndüğü için ayda bir bakım yaptırıyor. Düzenli olması durumunda bu süre sonradan daha da uzuyor. Bir de kişi, tırnak etlerinin yumuşaması için uygun kremler kullanırsa zamanla manikür ihtiyacı ortadan kalkıyor. Dolayısıyla medikal el ve ayak bakımı uzun vadede daha ekonomik” ifadelerini kullandı.
(SK)

05.01.2018 11:37:28 TSI
NNNN